Kriokiškiečiai kvietė paskanauti tijos ir kafijos

Vilkyškių bendruomenė kartu su partneriu Kriokiškių kaimo bendruomenė 2018 m. pateikė paraišką Vietos veiklos grupei „Pagėgių kraštas“ pagal „VVG „Pagėgių kraštas“ teritorijos vietos plėtros 2016-2023 m. strategija“ priemonę „Regioninių produktų rinkodara ir kūrimas panaudojant krašto kultūros ir istorijos paveldą“. Bendra projekto vertė 10392,03 Eur. Paramos intensyvumas 95 proc. Projektas tęsis du metus. Gauto finansavimo dėka  bus suorganizuoti keturi renginiai, iš kurių vienas jau įvyko Kriokiškiuose, tai sena tradicija gyvavusi Mažojoje Lietuvoje – tijos ir kafijos gėrimas popiet. Šventės metu svečiai vaišinosi tija (arbata) ir kafija (kava). Kepė ir skanavo kafkos (spurgas), mokėsi kaip ir iš ko patiems pasigaminti kafiją .

Renginio tikslas – sujungti jaunimo iniciatyvumą ir vyresnio amžiaus žmonių patirtį, prikelti iš užmaršties vietos tradicinį kulinarinį paveldą, jo pagrindu kurti naują regioninį produktą, vykdyti naujas rinkodaros priemones ir garsinti Pagėgių kraštą. Taip saugoti ir puoselėti tautinę kultūrą, rūpintis jos ateitimi, nes tautos dvasia ugdoma per papročius ir tautos savasties puoselėjimą krašto kultūros ir istorijos paveldo stiprinimo, glaudesnių ryšių tarp kartų.

            Namai prisipildę tylos… Kas braukia prakaitą laukuose… Kas kalbina verpimo ratelį… Kas prie lopšio saugo gležną kūdikio miegą… Tačiau jau visai netrukus vienišą namų tylą nejučia pradeda užpildyti skardus indų barškėjimas ir šilti šeimos pašnekesiai… Laikrodis muša ketvirtą popiet… Tai laikas, kuomet visi darbai nebesvarbūs. Tai pokalbių su pačiais brangiausiais, tai atokvėpio laikas. Lietuvininkams – tai Tijos ir Kafijos laikas.

            Atsikvėpti po darbų ir pabūti drauge liepos 13 d. kriokiškiečiai ir svečiai rinkosi į kraštiečių sueigą-šventę „Tijos ir Kafijos gėrimas popiet Mažojoje Lietuvoje“. Į šventę atvykusieji turėjo praeiti griežtą patikrą Lietuvos-Vokietijos pasienio „susiekime“ – ar niekas neįsineša kontrabandinių daiktų, ar terbos ne per sunkios, ar visų dokumentai tvarkingi atsakingai apžiūrėjo vachmistrai Dočys ir Fricas bei mokytoja Frau Marta  (Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto Kultūros centro studija „Diskutuotina“). Į šventę pateko tik tie, kurie atsinešė gerą nuotaiką ir gavo sienos kortelę su reikiamais antspaudais bei specialų padėkliuką Tijos ar Kafijos puodeliui pasidėti.

            Šventės pradžią skelbė iškilmingai Pagėgių sav. administracijos Vilkyškių seniūno Dariaus Jurkšaičio ir Kriokiškių kaimo bendruomenės pirmininkės Redos Tamašauskienės įneštos vėliavos bei sveikinimo kalba. Sveikinimo žodį tarė bei didelį šventinį tortą kriokiškiečiams dovanojo Pagėgių savivaldybės mero pavaduotoja Ligita Kazlauskienė, pasidžiaugti švente atvyko ir susirinkusiuosius sveikino Pagėgių sav. administracijos Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis, VVG „Pagėgių kraštas“ pirmininkė Rasa Stonienė , UAB „Agrūnė“ savininkas Sigitas Stonys, Pagėgių savivaldybės Kultūros centro vadovė Svetlana Jašinskienė.

            Bendruomenės pirmininkė Reda Tamašauskienė sveikino susirinkusius bei simbolinėmis dovanomis dėkojo šventę surengti padėjusiems pagalbininkams, apdovanojo ypatingas progas šiais metais mininčius ar minėsiančius kraštiečius. Pasveikinti trys šiais metais Trisdešimtąjį jubiliejų švenčiantys kaimo gyventojai – Emilija, Viktorija ir Marius, Auksines vestuves švenčiantys Elena ir Alfonsas Ivanauskai, 70-metį švenčiantis Bronius Bendikas, Ilgakasių konkurse diplomą iškovojusi Greta Angelskytė bei sueigos dieną 55 metų sukaktį šventęs Raimondas Stankevičius. Bendruomenės pirmininkei dėkojo bei dovanas įteikė kaimo bendruomenės nariai. Tylos minute pagerbti amžinybėn iškeliavę kaimo gyventojai.

            Šventės dalyvius džiugino tauragiškių gospel choro „Gloria“ (vadovė Rasa Levickaitė-Šerpytienė) muzikinė programa, Mildos Jašinskaitės-Jasevičienės dainos, o šventei įsibėgėjus vachmistrai Dočys ir Fricas bei mokytoja Frau Marta šventės dalyvius vaišino tradiciniais mažlietuvių gėrimais – Tija ir Kafija. Tačiau ilgai sėdėti susirinkusiesiems neteko – netrukus visus šokiui išjudino televizijos, muzikos ir teatro scenose nuolat matomas Anželikos Cholinos šokio teatro bei Kauno bigbendo solistas, Kauno valstybinio muzikinio teatro aktorius Martynas Kavaliauskas.

            Sueigos baigiamuoju akordu tapo žiūrovams kvapą užgniaužęs Šakių cirko mokyklos „Šypsena“ auklėtinių pasirodymas (vadovai Itana ir Raimondas Januševičiai).

     Išskanavę Tiją ir Kafiją bei šventinį tortą, kriokiškiečiai nenoriai skirstėsi namo – spaudė viens kitam rankas ir žadėjo kitais metais ir vėl susitikti kasmetinėje Kriokiškių kaimo sueigoje „Tijos ir kafijos gėrimas popiet Mažojoje Lietuvoje“.

Informaciją pateikė Kriokiškių kaimo bendruomenė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *