TRADICINĖ VASAROS ŠVENTĖ ,,ŠV. ONA – DUONOS PONIA“

Lumpėnų kaimo bendruomenė, kartu su Natkiškių ir Bitėnų kaimų bendruomenėmis, vykdė projektą „Lumpėnų, Natkiškių ir Bitėnų kaimų gyventojų tradicijų puoselėjimas, panaudojant krašto kultūros ir istorijos paveldą“. Paraišką pagal vietos veiklos grupės ,,Pagėgių kraštas“ vietos plėtros strategiją „VVG „Pagėgių kraštas“ teritorijos vietos plėtros 2016-2023 m. strategija“ priemonę „Regioninių produktų rinkodara ir kūrimas, panaudojant krašto kultūros ir istorijos paveldą“ pateikė  Lumpėnų kaimo bendruomenė. Bendra projekto vertė 10392,03 Eur. Paramos intensyvumas 95 proc.

Projekto veiklos buvo išdėstytos trimis etapais: Natkiškių kaimo bendruomenės renginys „Šventa Ona-duonos ponia“ liepos mėnesį, Bitėnų bendruomenės renginys „Gandrai išskrenda tyliai“ rugpjūčio mėnesį, ir Lumpėnų kaimo bendruomenės renginys „Pieno lašas“.

Vasaros šventė ,,Šv. Ona – duonos ponia“ atneša daug rūpesčių ir darbų. Tačiau jie tampa lengvesni kai šalia tiek daug norinčių padėti ir prisidėti. Jau penktadienį nuo ryto vyko įvairūs pasiruošimo darbai, buvo kuriamos scenos dekoracijos. Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie sceninio įvaizdžio kūrimo.

Šeštadienį tradicinė vasaros šventė ,,Šv. Ona – duonos ponia“ Natkiškiuose prasidėjo nuo ankstyvo ryto, šaukliams važinėjant po kaimą ir kviečiant visus į šventę. Veiklos prasidėjusios nuo ankstyvo ryto tęsėsi iki vėlyvo vakaro. Atėję į edukacinę veiklą ,,Duonos kelias ant mūsų stalo“, galėjo pamatyti ir patys prisiliesti prie senųjų mūsų duonelės kepimo įrankių, pasiklausyti duonelės kepėjų pasakojimo, padainuoti ir pažaisti kartu su Pagėgių kultūros centro folkloro ansambliu ,,Kamana“ (vadovė Aksavera Mikšienė) bei pasivaišinti kepėjų duonele ir pasmaguriauti namine gira. Beveik tuo pačiu metu savo jėgas išmėginti įvairiose sporto šakose pradėjo ir visų seniūnijų sportininkai: tinklininkai, krepšininkai, stalo teniso, smiginio mėgėjai ir trikovės rungtyje savo jėgas išmėginę seniūnai. Atvykę į šventę nuo ankstyvo ryto galėjo pasižiūrėti fotografijų parodas: ,,Natkiškių ištakos. Praeitis ir dabartis“ (tęsinys) ir ,,Ropkojų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios 150 metų jubiliejinės šventės akimirkos“, dalyvauti amatų ir tautodailės mugėje ir pasimokyti pinti krepšius.

 Kadangi 2019 –ieji metai paskelbti Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo metais, pagerbėme savanorių Jurgio Enzikaičio ir Povilo Vasiliausko, kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos Nepriklausomybę, atminimą. Prie paminklo padėjome gėlytes, uždegėme žvakes ir skubėjome į Šv. Mišias, kurios vyko parkelyje. Jas aukojo Ropkojų parapijos klebonas Tomas Domarkas. Šv. Mišias savo giesmėmis papuošė Natkiškių kultūros namų moterų vokalinis ansamblis ,,Gluosnė (vadovas Valdas Armonas), buvo pašventinta Onos duonelė. Po Mišių vaišinomės pašventinta duonele, namine gira ir klausėmės nuostabaus balso savininkės Airidos Mockutės-Burkauskienės koncerto. Tuo pačiu metu vaikų pramogų kiemelyje susitikimui su Make Kake ir animacinių filmukų herojais prisirinko didžiulis būrys vaikučių, jų tėvelių. Vaikai piešė ant veidelių, pūtė, lankstė balionus ir išdykavo… Šventės viduryje reikėjo ir pasistiprinti, todėl vaišinomės visi  nuostabiai skaniu Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos virėjos Snieguolės Skiudulienės virtu plovu. Daug juoko ir geros nuotaikos suteikė visiems tradicinės linksmosios sportinės varžybos: mėtėme strėlytes, žaidėme skylinį, laikėme 3 kg. sūrį, 5 l alaus bačkutę ir dalyvavome linksmosiose estafetėse.

 Iškilmingo sportininkų apdovanojimų metu VŠĮ ,,Sporto ir turizmo“ centro administratorius Remigijus Špečkauskas pakvietė apdovanojimus sportininkams įteikti Pagėgių savivaldybės merą Vaidą Bendaravičių ir Pagėgių savivaldybės administracijos direktorę Jūratę Mažutienę.

Po apdovanojimų prasidėjo šventės vakarinė dalis: atidarymas, vėliavos įnešimas ir ugnies uždegimas, Šv. Onos duonelės pristatymas, svečių sveikinimai. Visus susirinkusius sveikino Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė, Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, Pagėgių savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Mažutienė, Pagėgių kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė ir Natkiškių bendruomenės pirmininkė Nida Bušniauskienė. Tylos minute pagerbti nuo Oninių iki Oninių Anapilin iškeliavę Natkiškių seniūnijos gyventojai. Visą oficialią dalį apjungė ir savo dainomis puošė Natkiškių kultūros namų moterų vokalinis ansamblis ,,Gluosnė“, solistas Rokas (vadovas Valdas Armonas), vaikų ir jaunimo dramos būrelio narė Rugilė. Tiek svečiai, tiek visi dalyviai atvykę į šventę buvo vaišinami pašventinta Šv. Onos duonele, kaip sotumo ir stiprybės simboliu. Padėkota pagrindiniams šventės rėmėjams VVG ,,Pagėgių kraštas“ ir Pagėgių savivaldybės administracijai, visiems rėmėjams, pagalbininkams, organizatoriams ir visiems, kurie bent mažu savo piršto krašteliu prisilietė prie šventės už Jų gerumą, dosnumą, darbštumą ir aktyvumą. ,,Dėkingumas – tai geros širdies vaisius. Tarp šiurkščių žmonių jo nerasi“ – sakė šventės vedėjos Rasa ir Monika.

Nepamirštos gilios šios šventės tradicijos: pasveikinti naujagimiai, gimę nuo Oninių iki Oninių. Jų šiemet buvo 7 (4 mergaitės ir 3 berniukai), šventės kaltininkės Onutės. Natkiškių seniūnijoje šiemet Onučių tiek pat, kiek pernai – 14. Juos sveikino Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius ir Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė. Onutės, kurios į šventę negalėjo atvykti buvo aplankytos ir pasveikintos pirmadienį.

Vakarinį šventinį koncertą smagiai ir linksmai pradėjo Nidos kultūros centro kapela ,,Joldija“, vadovaujama Lauryno Vainučio. Po liaudiškos muzikos koncerto, prie scenos jau skubėjo visi grupės „16 Hz“ fanai. Užvirė linksmybės ir šokiai. Nepakartojamas šventinis fejerverkas leido trumpai atsikvėpti, nes koncertą tęsė energingų vaikinukų grupė ,,Lietuvaičiai“.

22-ąjį kartą vykusi šventė visiems dovanojo gerą orą, puikią nuotaiką ir nepakartojamą reginį.

„Sakoma yra pradžia, yra ir pabaiga. Ačiū dar kartelį visiems, kad kartu dirbome ir sukūrėme nepakartojamą šventę. Linkiu visiems saugiai grįžti į namus. Ačiū visiems, kurie buvote mūsų šventėje, lauksime Jūsų ir kitais metais. Ate“ –  tai paskutiniai šventėje ištarti žodžiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *