Paminėta 20-oji Natkiškių kaimo bendruomenės veiklos sukaktis

Spalio 5 dieną Natkiškių kaimo bendruomenė pakvietė visus į renginį „Kai kelias baigiasi, lieka pėdsakai“, skirtą spaudos lietuviškais rašmenimis atgavimo 120-osioms metinėms ir Natkiškių kaimo bendruomenės įkūrimo 20 – mečiui paminėti.
Ši diena buvo išskirtinė, kupina naujų atradimų, potyrių, netikėtumų, gražių šventinių akimirkų.
Jaunieji natkiškiečiai dalyvavo savanorių organizuotoje išradingoje edukacijoje „ Knygos kelias“. Užsiėmimo metu įveikė ne tik daugybę užduočių, bet ir pabandė apgauti žandarus,kad tik lietuviška knygelė pasiektų skaitytoją. Nepamirštas buvo ir Martynas Jankus – Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjas, publicistas, spaustuvininkas, vienas „Aušros“ leidėjų, Mažosios Lietuvos Vyriausiojo gelbėjimo komiteto pirmininkas, Tilžės akto signataras.
Edukacijos „Knygos įrišimo būdai pradedantiesiems“ dalyviai kartu su Martyno Jankaus muziejaus darbuotojomis prisiminė, kaip 1904 m. caras Nikolajus II paskelbė apie spaudos draudimo lietuviškais rašmenimis panaikinimą, nes suprato, kad lietuviai nesinaudos rusiškomis raidėmis ir caro valdžios atspausdintų knygų tikrai neskaitys, o atlikdami praktines užduotis įsitikino, kad knygos gimimas yra gana sudėtingas procesas.
Iškilmingai buvo atidaryta fotografijų paroda „Natkiškiai mena“. Kartu su istorike Laimute Rupšyte keliavome po Natkiškius. Sužinojome, jog 1540 metais pirmą kartą kaimas paminėtas Hinter der Eister vardu. Tuo metu kaime buvo tik du ūkiai, kurie priklausė Pilkei ir Natkai. Tikėtina, kad iš Natkų asmenvardžio susidarė dabartinis miestelio pavadinimas. O tikrasis Natkiškių pavadinimas minimas tik nuo 1709 metų. Fotografijose užfiksuoti senieji krašto vietovių žemėlapiai, pastatai, autentiški tiltukai, atvirukai. Įdomu buvo juos palyginti su tuo, kas išlikę iki mūsų dienų. „Linkėjimai iš Natkiškių“ – taip žinia apie mūsų kaimą sklisdavo atvirukų pagalba po visą pasaulį.
Už fotografijas dėkojame Robertui Masolui ir Beatai Mikulskienei.
Renginį vainikavo šventinis vakaras „Kai kelias baigiasi, lieka pėdsakai“.
Vakaro vedėja Genovaitė Švalkūnienė, bendruomenės pirmininkė Ramutė Valančienė kartu su Jūrupės kolektyvo iš Tauragės padovanota programa apie bičiulystę ir bičiuolius bei nuotaikingomis ansamblio „Padkava“ iš Šilalės dainomis ieškojo pėdsakų, kuriuos per 20 bendruomenės gyvavimo metų jos kelyje paliko ŽMOGUS – per gyvenimą einantis, savo praeitį ir dabartį apmąstantis. Su šypsena įveikta ne viena žvyruoto kelio atkarpa, aplenkta ne viena gilesnė duobutė, nors sutikti pakeleiviai ne visada tapo draugais. Kelias išmoko svarbiausio dalyko – mėgautis kiekviena akimirka. Juk jos gali daugiau niekada nepasikartoti.
Taip kelias niekada nelieka tuščias – jame lieka įminti mūsų PĖDSAKAI!
Penki bendruomenės pirmininkai – Vincas Sudeikis, Valdas Armonas, Nijolė Dargienė, Nida Bušniauskienė, Ramutė Valančienė – aptarė 20 metų kelionę, pradėtą nuo nedrąsių pirmųjų žingsnelių, bijant suklupti, pasiklysti, nežinant, kur pasirinktas kelias nuves. Vėliau pėdsakai gilėjo – bendruomenė ėjo augimo ir klestėjimo keliu ir tas kelias visada vedė tik į priekį.
Tiesa, jog palikti pėdsakai yra daugiau nei ženklai žemėje – jie mūsų atsakomybės, bendrystės simboliai. Dažnai mūsų darbai, siekiai, troškimai, gerumas, mokėjimas dalintis – lyg nematomi, paslėpti po kasdienybės skraiste, lyg išsibarstę kelio vingiuose… Ir vis tik visus tuos 20 metų mes gyvenome atiduodami save tai pavasarinėm gėlėm, tai rudeniniam grožiui, bet dažniausiai žmogui, gebančiam atsipalaiduoti, mėgautis mažytėmis smulkmenomis, kuriose ir sukauptos tikrosios bendruomenės vertybės.
Pėdsakų simbolinę prasmę pratęsė šventės svečiai: Seimo narys Ričardas Juška, Pagėgių savivaldybės vicemerė Aušra Zongailienė, perdavusi ir Pagėgių savivaldybės mero Vaido Bendaravičiaus linkėjimus, Pagėgių savivaldybės tarybos nariai Nijolė Kovaliova ir Edgaras Kuturys, Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė.
Bendruomenės pirmininkė Ramutė Valančienė padėkojo visiems prieš ją buvusiems pirmininkams, aktyviausiems bendruomenės ir valdybos nariams, svečiams, rėmėjams. Visi šventės dalyviai liko pastebėti, įvertinti. Įteikdama dovanas, linkėjo nuoširdžios bendrystės ne tik per šventes, bet keliaujant į kiekvieną dieną vis kitais potyrių keliais.
Vakaras baigėsi, o kelias?! Jei šią akimirką atsigręšim atgal ir pažvelgsim į nueitą kelią, pamatysim daug pėdučių – didesnių, mažesnių, gilesnių, papustytų vėjo, kupinų klaidų ir atradimų, džiaugsmo ar nusivylimo akimirkų… Jos visos – mūsų! Jas palikom kartu eidami bendruomenės kūrimo, augimo, klestėjimo ir bendrystės keliu.
Kai kelias baigiasi, lieka pėdsakai! Mums jis nesibaigia! Mes pradedame naują dešimtmetį!
Su naujais lūkesčiais, tikėjimu ir viltimi, kad tikrąsias vertybes kuria ir gilų pėdsaką savo kelyje palieka kiekvienas žmogus.

Renginį finansavo Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Natkiškių kaimo bendruomenė, UAB „Usėnai“.

Natkiškių kaimo bendruomenės informacija

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *